Dekalog Lodowego Wojownika

Niech droga wojownika stanie się dla Ciebie źródłem wielkiej mądrości i długiego życia. Japońscy samurajowie musieli być pełni wartości, krocząc drogą bushido, nie inaczej jest z miłośnikami wspinaczki w lodzie. Poznaj dekalog lodowego wojownika i podążaj jego ścieżką. Jeśli dopiero myślisz o tym aby wstąpić w szeregi lodowych wojowników, zapraszam Cię na kurs wspinaczki lodowej >>

  1. Wspinaj się z ostrym i sprawdzonym sprzętem – tępy sprzęt jest dla tępych wspinaczy, ruszająca się głowica czy uszkodzony nit w dziabie przypomną o sobie w najmniej ciekawym momencie.
  2. Lonże są spoko, ale używane z głową, a nie wyciągane z głowy – używaj lekkich karabinków i repów, które zrywają się przy niewielkiej sile.
  3. Uważaj na spadający lód, bo najlepszy partner to ten żywy! Zakładaj stanowiska i asekuruj z bezpiecznych miejsc, które są chronione przed spadającym lodem.
  4. Dobra praca nóg i równowaga to podstawa – nie zadzieraj pięt, ruchy wyprowadzaj z nóg, trzymaj biodra blisko lodu i pamiętaj, że podstawą skutecznej walki z grawitacją jest odpowiedni balans.
  5. Prawdziwa siła techniki się nie boi, czyli zadbaj o zapas – im większy, tym lepszy. PS. Krakowskie porzekadła nigdy nie kłamią.
  6. Asekuruj się z sensem – śruby wkręcaj (w miarę możliwości) z pewnego chwytu, gdy dobrze stoisz i twoje ciało jest w równowadze. Unikaj asekuracji w wiszącym, zapowietrzonym, rozmiękniętym i źle przyspojonym lodzie. ZAWSZE wkręcaj śrubę przed wyjściem z pionu, bo na półkach często czeka niespodzianka.
  7. Bądź przygotowany na silne emocje i mierz zamiary wedle sił – wspinanie lodowe to jedna z dyscyplin, gdzie ciągle da się zabić tak na serio, a Stevie-Który-Prawdę-Ci-Powie mówi: “with ice climbing it can quickly go through very strong fear to complete terror and then mental collapse”.
  8. Obserwuj warunki lodowe i pogodowe – unikaj wspinania po okresach skrajnego ciepła i zimna, uważaj na Fohn i słońce, bo Matka Natura potrafi być surowa, a ziemia twarda.
  9. Uważnie planuj wspinanie, żeby nie znaleźć się w miejscu bez wyjścia. Ułańska fantazja jest spoko, ale hej – zastanów się, czy znasz jakiegoś żywego ułana.
  10. Szanuj siebie i innych, czyli first is first. Wyprzedzanie zespołów we wspinaniu lodowym powinno się odbywać za świadomą zgodą wszystkich zainteresowanych.

 

Pobierz infografikę z dekalogiem lodowego wojownika 

Dekalog lodowego wojownika