Kurs via ferrata

3 dni w Alpach Austriackich

„Sens wspinaczki nie tkwi w docieraniu na szczyt, lecz w przecieraniu nowych dróg, zarówno w naszym wnętrzu, jak i w świecie.”– Mark Twight

  • kurs via ferrata trwa 3 dni i realizowany jest w Alpach Austriackich
  • kurs via ferrata przygotowuje do samodzielnego poruszania po drogach ubezpieczonych typu via ferrata
  • cena kursu w sezonie 2022: 1500 pln/os

Poniższy kurs realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Przewodnikiem Górskim UIMLA Sebastianem Fijakiem w ramach współpracy w projekcie Akademia Górska.

Nudzi was ograniczona turystyka po horyzontalnych szlakach, chcielibyście poczuć nieco powietrza pod nogami? W takim razie via ferraty to coś dla was! Już wspinaczka, a jeszcze turystyka – o bardzo szerokim spektrum możliwych trudności. Od prostych spacerów po prawdziwe wyzwania techniczne. Żelazne percie to idealny sposób na płynne przejście od „zwykłej” turystyki do wspinaczki w górach. Wszak wiele z ferrat to niegdysiejsze drogi wspinaczkowe, czy zaopatrzeniowe dla wojsk alpejskich.
Kurs via ferrata przygotowuje do samodzielnego poruszania się na trasach ubezpieczonych typu via ferrata/klettersteig w szerokim zakresie trudności i prostych drogach skalnych (graniowych) uzupełniających te szlaki. Taki kurs da wam podstawy do eksploracji bogatej sieci tego typu dróg w całych Alpach (i nie tylko) oraz jest dobrym wstępem do późniejszego kursu taternickiego i wspinaczki górskiej.

Kurs via ferrata – czego Cię na nim nauczymy?

Rozpoczniemy od małej unifikacji, czyli sprawdzenia wiedzy zdobytej w trakcie kursu turystyki górskiej (jeśli nie byłeś na tym szkoleniu u mnie) lub ewentualnego przypomnienia sobie zapomnianych części kursu. Płynnie przejdziemy do rozszerzenia twojej wiedzy o tematykę taktyki, planowania i umiejętności odnajdywania się w terenie, czyli cech właściwych dla poruszania w terenie górskim. W czasie wyjść przećwiczycie każdy z tych elementów. Pokonamy via ferraty, które oferują nam warunki ukazujące różne elementy stałej asekuracji, jakie możecie spotkać na różnych żelaznych perciach w całej Europie ( i nie tylko). Skorzystamy z okazji i potrenujemy w skałach podstawy wspinaczki – tak by móc zaadoptować te umiejętności na szlaku. Będziecie mogli zobaczyć czym jest asekuracja na takich drogach i dowiecie się dlaczego czasami jednak warto wspomóc się liną. Poznacie skale trudności i w miarę czasu przetestujecie je w rzeczywistym terenie. Oczywiście po – nieco górskich opowieści, żeby nasz kurs nie zamienił się w suchą techniczną zabawę. Wszak góry to nie tylko karabinki, lonże i wibramy – to przede wszystkim radość zdobywania szczytów!
Nasz kurs via ferrata jest połączeniem wzorców wypracowanych przez największy i najlepszy na świecie klub jakim jest Niemiecki Związek Alpejski – DAV – Deutsche Alpenverein oraz naszego bogatego doświadczenia górskiego.

Terminy i ceny kursów via ferrata w 2022 roku:

 

TurnusTermin
117 – 19 czerwca
28 – 10 lipca
322 – 24 lipca
412 – 14 sierpnia
519 – 21 sierpnia
69 – 11 września
723 – 25 września
87 – 9 października
9  21 – 23 października

kurs via ferrata

Co otrzymasz po ukończeniu szkolenia via ferrata?

  • To, co najważniejsze, czyli wiedzę! Po kursie turystyki via ferrata otrzymasz zaświadczenie, że zdobyłeś wszelką wiedzę i umiejętności do samodzielnego poruszania się po żelaznych perciach.
  • Dostęp do taniego sprzętu. Zestaw kości mechanicznych, lina podwójna czy elementy odzieży zazwyczaj kosztują ciężkie pieniądze. Moim podopiecznym postanowiłem maksymalnie uprościć trudne początki i nawiązałem współpracę z dystrybutorami sprzętu wspinaczkowego. Po ukończeniu szkolenia dostaniecie specjalnie przygotowany katalog z wyborem sprzętu dla początkującego wspinacza w dobrych cenach.
  • Materiały szkoleniowe i wyżej wspomniane zaświadczenie, byś bez problemu mógł wziąć udział w dalszych szkoleniach.

Zalecamy członkostwo w DAV (www.dav-kattowitz.eu) jako najbardziej kompleksowego ubezpieczenia (NNW w cenie) oraz systemu zniżek (50% na noclegi i niektóre pozycje menu – koszt legitymacji zwraca się przed połową kursu).