Kurs turystyki alpejskiej

Kurs turystyki w Alpach

„Świat zaczyna się dopiero powyżej górnej granicy lasu” – J. Hajdukiewicz 1988

  • kurs turystyki alpejskiej trwa 7 dni i realizowany jest w Alpach Austriackich, w terenie lodowcowym
  • kurs turystyki alpejskiej przygotowuje do samodzielnego poruszania w terenie górskim letnim i zimowym do III stopnia trudności
  • cena kursu w sezonie 2022: 3000 pln/os
  • termin kursu w sezonie 2022: 26 czerwca – 2 lipca

Poniższy kurs realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Przewodnikiem Górskim UIMLA Sebastianem Fijakiem w ramach współpracy w projekcie Akademia Górska.

Alpy i inne góry wysokie to wolność – drogi i wyboru. Tutaj, pośród najwyższych szczytów nie spotkacie budek z wacianymi swetrami i papierowymi kierpcami. Nikt nie będzie Was strofował, że schodzicie ze szlaku – więcej! Często nie będzie szlaku poza nikłą ścieżką i znakami na mapie. Czy to nie jest piękne? Poczuć się jak zdobywcy? Dlatego turystyka alpejska, niekiedy zwana alpinizmem klasycznym jest idealnym rozwiązaniem jeśli i Wy chcecie to poczuć. Postawić pierwsze kroki w prawdziwych górach wysokich!

Kurs turystyki alpejskiej przygotowuje do samodzielnego poruszania się na trasach lodowcowych i prostych drogach skalnych (graniowych) w Alpach i pokrewnych górach. Pozwoli Wam bezpiecznie zdobywać szczyty w szerokim zakresie tak zwanego alpinizmu klasycznego. Będzie dla Was idealnym przygotowaniem do dalszego działania w formie bardziej ambitnych wypraw wysokogórskich.

Kurs turystyki alpejskiej – czego cię na nim nauczymy?

Zaczniemy od poszerzenia twojej wiedzy o tematykę taktyki, planowania i umiejętności odnajdywania się w terenie, czyli cech właściwych dla poruszania w terenie górskim. W czasie naszych wyjść ze schroniska przećwiczycie do bólu każdy z tych elementów. Na okolicznych lodowcach walczyć będziecie z przepastnymi otchłaniami (wskazanymi przez nas) dzielnie giełgając po linie lub wyciągając waszych przyjaciół (niech to będzie zachęta do zrzucenia zbędnych kilogramów). Od tego płynnie przejdziemy do tematyki wyjść szczytowych i asekuracji na skalnych odcinkach w zastosowaniach turystycznych. W ramach przerwy dokładnie omówić zagadnienia niebezpieczeństw gór i tego jak skutecznie zaaklimatyzować Wasze organizmy do dużych wysokości. Przećwiczymy też biwak i to jak skutecznie wezwać pomoc w Alpach oraz wiele innych aspektów turystyki wysokogórskiej w Alpach. Już jesteście na najlepszej drodze do tytułu Mastiera Alpinizma!

Nasz kurs jest połączeniem wzorców wypracowanych przez największy i najlepszy na świecie klub jakim jest Niemiecki Związek Alpejski – DAV – Deutsche Alpenverein oraz naszego bogatego doświadczenia górskiego.

Kurs turystyki alpejskiej

Kurs turystyki alpejskiej

Co otrzymasz po ukończeniu szkolenia?

  • To, co najważniejsze, czyli wiedzę! Po kursie turystyki alpejskiej otrzymasz zaświadczenie, że zdobyłeś wszelką wiedzę i umiejętności do samodzielnego poruszania się w terenie wysokogórskim w ramach tzw. alpinizmu klasycznego
  • Dostęp do taniego sprzętu. Zestaw kości mechanicznych, lina podwójna czy elementy odzieży zazwyczaj kosztują ciężkie pieniądze i dlatego moim podopiecznym postanowiłem maksymalnie uprościć trudne początki i nawiązałem współpracę z dystrybutorami sprzętu wspinaczkowego.
  • Po ukończeniu szkolenia dostaniecie specjalnie przygotowany katalog z wyborem sprzętu dla początkującego wspinacza w dobrych cenach.
  • Materiały szkoleniowe i wyżej wspomniane zaświadczenie, byś bez problemu mógł wziąć udział w dalszych szkoleniach.

Zalecamy członkostwo w DAV (www.dav-kattowitz.eu) jako najbardziej kompleksowego ubezpieczenia (w tym NNW, którego nie posiada mniejszy brat DAV czyli OeAV) oraz systemu zniżek (50% na noclegi i niektóre pozycje menu – koszt legitymacji zwraca się przed połową kursu).