Podstawowy kurs wspinaczkowy

Podstawowy kurs wspinaczki skałkowej

„Najlepszym wspinaczem jest ten, kto czerpie z tego najwięcej radości” – Alex Lowe

 • podstawowy kurs wspinaczkowy trwa 4 lub 6 dni, a zajęcia realizowane są na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej
 • wersja 6-dniowa obejmuje wspinanie na własnej asekuracji i  jest polecana dla zainteresowanych kursem taternickim oraz kursami zimowymi
 • cena kursu w wersji 4 dni to 1100 pln, a 6 dni to 1600 pln

Podoba Ci się wspinanie i chciałbyś spróbować, ale nie wiesz jak zacząć? Podstawowy kurs wspinaczkowy jest na to najlepszym sposobem.

W 4 dni nauczę Cię samodzielnego wspinania po większości dróg wspinaczkowych – czyli tych, które są ubezpieczone stałymi punktami asekuracyjnymi, zarówno jedno-, jak i wielowyciągowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany kursem taternickim i kursami zimowymi, konieczne będzie doszkolenie na własnej asekuracji lub ukończenie 6-dniowej wersji kursu podstawowego, która obejmuje wspinanie na własnej asekuracji.

Kurs z podstaw wspinaczki – czego cię na nim nauczę?

Zaczniemy od prezentacji sprzętu, którego każdy wspinacz używa w trakcie pokonywania jedno i wielowyciągowych dróg wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Poruszmy tematy teorii asekuracji i zasady bezpieczeństwa w trakcie wspinania, a następnie przejdziemy do części praktycznej, czyli wspinania. Po dwóch dniach wspinania po drogach jednowyciągowych nauczę cię wspinania po drogach wielowyciągowych i na tym zakończymy szkolenie. Po utrwaleniu tej wiedzy i kilku samodzielnych wspinaczkach zaproszę cię do udziału w czterodniowym kursie wspinania na własnej asekuracji.

W wersji 6-dniowej ostatnie 2 dni będą dotyczyły wspinania na własnej asekuracji. Zaznajomię cię ze sprzętem używanym do asekuracji oraz poprawnym osadzaniu go. Płynnie przejdziemy do wspinania, a po zdobyciu doświadczenia zaproszę cię do udziału w kursie taternickim i wspinaczki górskiej.

Podstawowy kurs wspinaczkowy prowadzę w oparciu o unowocześniony program PZA oraz programy DAV (np. wspinanie na linie podwójnej jest obowiązkowe i opcjonalne zajęcia z poruszania się po grani). Program kursu w wersji 4-dniowej dostępny jest tutaj, a wersji 6-dniowej tutaj. Od kilku lat przy prowadzeniu podstawowych kursów wspinaczkowych współpracuję z najlepszymi Instruktorami Sportu oraz Instruktorami PZA.

Terminy i ceny kursów wspinaczkowych w 2022 roku:

 

Podstawowy kurs wspinaczkowy, 4 dni (1)Kurs wspinania na własnej asekuracji, 4 dni (2)Pełny kurs wspinaczki skalnej, 6 dni (1+2)
19 – 22 marca7 – 10 maja19 – 24 marca
2 – 5 kwietnia18 – 21 czerwca2 – 7 kwietnia
23 – 26 kwietnia16 – 19 lipca23 – 28 kwietnia
30 kwietnia – 3 maja13 – 16 sierpnia30 kwietnia – 5 maja
14 – 17 maja10 – 13 września14 – 19 maja
28 – 31 maja8 – 11 października28 maja – 2 czerwca
11 – 14 czerwca11 – 16 czerwca
25 – 28 czerwca25 – 30 czerwca
9 – 12 lipca9 – 14 lipca
23 – 26 lipca23 – 28 lipca
6 – 9 sierpnia6 – 11 sierpnia
20 – 23 sierpnia20 – 25 sierpnia
3 – 6 września3 – 8 września
24 – 27 września24 – 29 września
15 – 18 października15 – 20 października

 

Kurs wspinaczkowy na Wroniej Baszcie

Kurs wspinaczkowy na Wroniej Baszcie

Podstawowy kurs wspinaczkowy – co otrzymasz po ukończeniu szkolenia?

 • Wiedza jest najważniejsza! Otrzymasz wszelką wiedzą na temat samodzielnego wspinania w terenie skalnym po drogach jedno i wielowyciągowych, zarówno tych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, jak i na własnej asekuracji.
 • Dostęp do taniego sprzętu! Każdy kiedyś zaczynał i dokładnie pamiętam odkładanie każdej złotówki na pierwszą linę. Moim podopiecznym postanowiłem maksymalnie uprościć trudne początki i nawiązałem współpracę z dystrybutorami sprzętu wspinaczkowego. Po ukończeniu szkolenia dostaniecie specjalnie przygotowany katalog z wyborem sprzętu dla początkującego wspinacza w dobrych cenach.
 • Materiały szkoleniowe i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, które pozwolą wam bezproblemowo zrobić bardziej zaawansowane kursy.

Podstawowy kurs wspinaczkowy – co warto na niego zabrać?

 • własne buty wspinaczkowe i woreczek na magnezję
 • nakrycie głowy i krem z filtrem UV [w lecie obowiązkowo!]
 • parasol lub kurtkę przeciwdeszczową
 • repelent przeciw kleszczom i komarom [obowiązkowo!]
 • plecak ok. 30-40 litrów