Kurs wspinania na własnej asekuracji

Wspinaczka na własnej asekuracji

„Wspinaczka, to przede wszystkim hazard. Nie ma w niej nic pewnego. To rzucanie wyzwania niemożliwemu” – Sir Chris Bonington

 • kurs wspinania na własnej asekuracji trwa 4 dni, a zajęcia realizowane są na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i Rudawach Janowickich
 • kurs wspinania na własnej asekuracji przygotowuje do samodzielnego wspinania w skale, po drogach jedno i wielowyciągowych na własnej asekuracji
 • cena kursu: 1100 pln

Wspinaczka na własnej asekuracji to najbardziej tradycyjna forma wspinania i jednocześnie jedna z najbardziej emocjonujących. Większość dróg górskich wymaga umiejętności osadzania własnej asekuracji, ale są również rejony skałkowe, w których kultywuje się wspinanie tradycyjne i gdzie stałej asekuracji raczej nie uświadczysz – np. Gritstone w UK, wiele rejonów piaskowcowych czy Indian Creek w USA. Nawet na naszym rodzimym podwórku znajdziemy kilka perełek – m.in. podkieleckie piaskowce czy Rudawy Janowickie.

Umiejętność wspinania na własnej asekuracji jest niezbędna do kwalifikacji na bardziej zaawansowane szkolenia, np. kurs taternicki oraz kursy zimowe.

Kurs wspinania na własnej asekuracji – czego cię na nim nauczę?

Zaczniemy od omówienia sprzętu i wyposażenia, które jest niezbędne do pokonywania dróg na własnej asekuracji, czyli omówimy m.in. kości klinowe i kości mechaniczne. Dość szybko przejdziemy do praktyki, bo od samego gadania nikt alpinistą jeszcze nie został. Po dwóch dniach praktyki na drogach jednowyciągowych przejdziemy do wspinania po drogach wielowyciągowych na własnej asekuracji. Po tym szkoleniu zaproszę cię do popracowania na swoją formą ogólną i wspinaczkową, oraz zaproszę cię do udziału w kursie taternickim i wspinaczki górskiej.

Kurs wspinania na własnej asekuracji prowadzę w oparciu o unowocześniony program PZA oraz programy DAV (np. wspinanie na linie podwójnej jest obowiązkowe). Szczegółowy program szkolenia znajdziecie tutaj.

Terminy i ceny kursów wspinaczkowych w 2022 roku:

Podstawowy kurs wspinaczkowy, 4 dni (1)Kurs wspinania na własnej asekuracji, 4 dni (2)Pełny kurs wspinaczki skalnej, 6 dni (1+2)
19 – 22 marca7 – 10 maja19 – 24 marca
2 – 5 kwietnia18 – 21 czerwca2 – 7 kwietnia
23 – 26 kwietnia16 – 19 lipca23 – 28 kwietnia
30 kwietnia – 3 maja13 – 16 sierpnia30 kwietnia – 5 maja
14 – 17 maja10 – 13 września14 – 19 maja
28 – 31 maja8 – 11 października28 maja – 2 czerwca
11 – 14 czerwca11 – 16 czerwca
25 – 28 czerwca25 – 30 czerwca
9 – 12 lipca9 – 14 lipca
23 – 26 lipca23 – 28 lipca
6 – 9 sierpnia6 – 11 sierpnia
20 – 23 sierpnia20 – 25 sierpnia
3 – 6 września3 – 8 września
24 – 27 września24 – 29 września
15 – 18 października15 – 20 października

 

Kurs wspinania na własnej asekuracji w podkieleckich piaskowcach

Kurs wspinania na własnej asekuracji w podkieleckich piaskowcach

Kurs wspinaczki na własnej asekuracji – co otrzymasz po ukończeniu szkolenia?

 • To, co najważniejsze, czyli wiedzę! Po kursie wspinania na własnej asekuracji otrzymasz zaświadczenie, że zdobyłeś wszelką wiedzę i umiejętności do samodzielnego poruszania się po drogach jedno i wielowyciągowych na własnej asekuracji
 • Dostęp do taniego sprzętu. Zestaw kości mechanicznych, nowa lina czy elementy odzieży zazwyczaj kosztują ciężkie pieniądze i dlatego moim podopiecznym postanowiłem maksymalnie uprościć trudne początki i nawiązałem współpracę z dystrybutorami sprzętu wspinaczkowego. Po ukończeniu szkolenia dostaniecie specjalnie przygotowany katalog z wyborem sprzętu dla początkującego wspinacza w dobrych cenach.
 • Materiały szkoleniowe i wyżej wspomniane zaświadczenie, byś bez problemu mógł wziąć udział w dalszych szkoleniach.

Kurs wspinania na własnej asekuracji – co warto wziąć na kurs?

 • własne buty wspinaczkowe i woreczek na magnezję
 • nakrycie głowy i krem z filtrem UV [w lecie obowiązkowo!]
 • parasol lub kurtkę przeciwdeszczową
 • repelent przeciw kleszczom i komarom [obowiązkowo!]
 • plecak ok. 30-40 litrów