Skala trudności we wspinaczce lodowej

Nie ma co ukrywać, że wspinanie lodowe w Polsce jest dyscypliną nieco egzotyczną, bo zwyczajnie wspinania lodowego jest u nas mało. Zainteresowanych jest coraz więcej, a ponieważ w dzisiejszych czasach świat stał się jakby mniejszy – siłą rzeczy w poszukiwaniu formacji lodowych trzeba jeździć. Niniejszym ogłaszam, że rozpoczynamy cykl porad o wspinaniu lodowym. Dlaczego? Żeby przy wyjeździe na „west” nie zaliczyć szoku, palpitacji serca i/lub wielokrotnego zawału.

Na początek skalai trudności lodowych stosowanych w Europie. Temat zaczniemy od rozróżnienia skali WI od AI. WI to skrót od angielskiego „water ice”, czyli lodu zrobionego w całości z wody, natomiast AI („alpine ice”) – lodu zrobionego w dużej mierze z przekształconego śniegu. Lód zrobiony całkowicie z zamarzniętej wody będzie trudniejszy do wspinania – będzie mocniej skompresowany, bardziej kruchy, a liczba formacji lodowych i rodzaju form lodowych będzie o niebo większa niż w przypadku lodu alpejskiego, czyli przykładowo tego, który znacie z kuluarów.

Skala trudności wspinania w lodzie WI:

WI1 i WI2 – prosty lód o nastromieniu do 70 stopni, brak problemów z asekuracją

WI 3 – dobry, gruby lód o jednorodnej strukturze od 70 do 80 stopni. Mogą się pojawić strome fragmenty, ale zawsze z dobrymi miejscami do odpoczynku. Bezproblemowa asekuracja. Przykład? Mrozekov Lad w Dolinie Białej Wody w dobrych warunkach.

WI 4 – lód o nachyleniu przynajmniej 80 stopni z bardziej wymagającymi fragmentami, np. po pionowych kaskadach. Lód jest zazwyczaj dobry, asekuracja satysfakcjonująca, ale przydają się umiejętności odróżniania dobrego lodu od tego złej jakości. Przykład? Oczy Pełne Lodu w typowych warunkach w Dolinie Białej Wody lub Zahradky w Staroleśnej.

WI 5 – lód o stałym nastromieniu 85 stopni z długimi fragmentami 90 stopni. Na drodze może się pojawić sporo lodu o słabej jakości, zapowietrzonego i kruchego, co powoduje problemy z asekuracją. Wspinanie jest wymagające nie tylko fizycznie, ale również psychicznie, a do bezpiecznego pokonania WI 5 potrzeba wiedzy i umiejętności wspinaczkowych.

WI 6 – lód o stałym nastromieniu 90 stopni, kruchy i zapowietrzony, mogą wystąpić problemy z przyspojeniem do skały. Wspinanie jest wymagające fizycznie oraz psychicznie, do pokonania takich trudności potrzebna jest duża wiedza oraz świetne umiejętności wspinaczkowe. Asekuracja na drodze jest wymagająca, miejscami niemożliwa i należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami odpadnięć. Wycof z WI6 to nie dyshonor, a typowym przykładem są wolnostojące kolumny lodu.

WI 7 – pionowy i przewieszony lód, który jest słabo przyspojony do skały. Jest bardzo kruchy i zapowietrzony, a asekuracja często niemożliwa. Wspinanie jest trickowe, bardzo wymagające fizycznie i psychicznie, wymagana wiedza i umiejętności spod znaku TOP, a gwarancji ukończenia drogi w jednym kawałku nie ma, bo istnieje spore ryzyko zawalania się całej, misternej konstrukcji lodowej. Typowym przykładem są bardzo delikatne, wolnostojące kolumny lodu.

FAQ:

  1. Czemu 80 stopni wydaje się jak pion całkowity? Bo jesteś oddalony od powierzchni lodu o długość ostrza.
  2. Czy przewieszony lód istnieje? Nazbyt często.
  3. Co oznacza „wiedza i umiejętności”? Wiedza na temat wpływu czynników takich jak temperatura, woda, wiatr i słońce na strukturę lodu oraz umiejętne rozpoznanie wpływu tych czynników w warunkach lokalnych, które im dalej w las, tym bardziej wpływają na bezpieczeństwo i możliwość wspinania.
  4. Kolega mi powiedział, że wspinanie lodowe jest fajne i bezpieczne, bo jest jak skałki w lecie. Tak? Kolega prawdopodobnie nigdy nie zrobił uczciwego WI 5 i nie wie o czym mówi.

Wspinaczka lodowa