Wspinaczka dla początkujących, czyli jak zacząć się wspinać

Bardzo często pytacie o to, jak najprościej zacząć swoją przygodę ze wspinaniem. W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznij przygodę ze wspinaczką od ścianki wspinaczkowej.

Jeśli macie w swojej okolicy sztuczną ścianę wspinaczkową, jest to najlepsze rozwiązanie. Bez problemów będziecie w stanie spróbować swoich sił we wspinaniu, spotkać się z wykwalifikowanym instruktorem, który pomoże wam postawić pierwsze kroki, nauczy asekuracji, jak asekurować, pomoże w opanowaniu techniki i zdobyciu podstawowej wiedzy o wspinaniu.

Często, zanim spróbujecie swoich sił na ścianie, zastanawiacie się czy wasze ręce są wystarczająco silne, czy na wspinanie pozwoli nam wiek czy wydolność fizyczna. Wspinaczka skałkowa dla początkujących może wydawać się sportem wymagającym, jednak, wszelkie kompetencje takie jak siła ramion, technika ruchu i operacje sprzętowe może opanować każdy, jeśli poświęci czas na regularne wizyty na ściance.

Aby skrócić ten czas, zapiszcie się na sekcję wspinaczkową, gdzie zostaniecie przeszkoleni przez instruktora wspinania z podstawowych i zaawansowanych techniki wspinaczkowych.

Prawdopodobnie już pierwszy raz na ściance wspinaczkowej będzie fascynującą przygoda. Pierwszy wyjazd w skały będzie również niezapomnianym wrażeniem, a każda kolejna wspinaczka skonfrontuje was ze słabościami dokładnie tak samo, jak się to działo dawniej. Obcowanie na co dzień z wyzwaniami i regularne treningi będą miały pozytywny wpływ na technikę wspinania, wasze osiągnięcia na ściance i w skałach.

Jeśli nie macie sztucznej ściany lub jest ona daleko, a rejony skalne macie w podobnej odległości, polecam kontakt z instruktorem wspinania i umówienie się na pierwsze zajęcia w skałkach – emocje gwarantowane!

Jeśli wspinanie wam się spodoba, warto wziąć udział w kursie wspinaczkowym (skałkowym).

Żeby się wspinać w skale, musicie nauczyć się podstawowych technik asekuracji, bo bezpieczeństwo to zdecydowanie najważniejszy element, nad którym musicie pracować.

Jeśli nie planujecie dalszego rozwoju pod kątem kursów zimowych i wspinania górskiego, to kurs skałkowy czterodniowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zamierzacie się kiedyś wspinać w górach lub planujecie jakieś kursy zimowe, lepszym rozwiązaniem będzie kurs w wersji sześciodniowej, gdzie oprócz wspinania po drogach ubezpieczonych, nauczycie się również wspinania na własnej asekuracji.

Co w sytuacji, gdy jesteście po kursie czterodniowym, ale chcecie iść na kurs taternicki lub kursy zimowe? Żaden problem – wystarczy, że pójdziecie na kurs wspinania na własnej asekuracji.

Wspinaczka górska dla początkujących

Wspinanie w górach jest znacznie trudniejszym tematem, to zdecydowanie sport ekstremalny. Jeśli nie wiecie, czy wspinanie w górach wam się spodoba, ale mimo wszystko chcecie spróbować, macie trzy rozwiązania:

1. wspinanie z instruktorem lub przewodnikiem

możecie umówić się z instruktorem wspinania lub przewodnikiem górskim na jedno- lub dwudniowe wspinanie, które pomoże wam odpowiedzieć sobie na pytanie “czy nadaję się do wspinania górskiego?”

2. wspinanie z doświadczonym kolegą

jeśli macie partnera wspinaczkowego, który posiada doświadczenie we wspinaniu górskim, a wy macie ukończony kurs wspinaczkowy, możecie mu zaproponować wspólne pokonanie jakiejś prostej drogi wspinaczkowej.

3. udział w kursie wspinaczki górskiej/taternickim

jeśli macie za sobą pkt. 1 lub 2, ewentualnie po kursie w skałkach czujecie, że fajnie byłoby spróbować swoich sił w górach, polecam udział w kursie wspinaczki górskiej/taternickim. Na takim kursie kompleksowo nauczycie się wspinania w terenie górskim pod okiem doświadczonego wspinacza.

Mam nadzieję, że podpowiedziałem wam jak stawiać pierwsze kroki, rozwijać technikę wspinaczkową i od czego rozpocząć ten wspaniały sport, a w razie czego zapraszam na moje kursy wspinaczkowe.