Porady wspinaczkowe dla początkujących

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, co wchodzi w zakres sprzętu osobistego każdego wspinacza. W tym rozdziale poradnika dokładnie to sobie omówimy. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od dróg, po jakich zamierzasz się wspinać, sprzętu osobistego będzie więcej lub mniej. Zachęcam do odwiedzenia kolejnych rozdziałów.

Sprzęt osobisty wspinacza

Uprząż – uprząż biodrowa dopasowana do użytkownika. Na rynku jest wiele rodzajów uprzęży wspinaczkowych, ale reguła jest taka, że im lżejsza uprząż i z im mniejszym stopniem regulacji, tym lepiej nadaje się do wspinania sportowego. Im cięższa, z szerszymi pasami i większym stopniem regulacji (w szczególności dwie klamry w pasie biodrowym i po jednej na pętlach udowych), tym lepiej nadaje się do wspinania górskiego. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli Twoim celem jest wspinanie po drogach sportowych i szlifowanie cyfry – kup uprząż lekką, niekrępującą ruchów i z niewielki stopniem regulacji. Jeśli planujesz wspinanie górskie, a w szczególności zimowe, kup uprząż z szerszymi pasami i większym stopniem regulacji.

Kask – jak powyżej – na rynku dostępnych jest multum modeli, ale możemy się pokusić o pewną generalizację. Kaski wspinaczkowe występują w dwóch konstrukcjach – w wersji klasycznej jest to twarda, poliwęglanowa skorupa, a pod nią spieniona pianka, której zadaniem jest pochłanianie energii. Zaletą tego rozwiązania jest jego trwałość, a wadą ciężar. Jeśli szukasz kasku do górskiej orki – sugeruję to rozwiązanie. Druga opcja to kaski, które nie mają poliwęglanowej skorupy, a jedynie spienioną piankę amortyzującą. Jeżeli nie zależy ci na trwałości kasku, a najważniejsza jest jego lekkość, będzie to odpowiedni rodzaj kasku.

Warto zwrócić uwagę, że kask musi być przede wszystkim wygodny i dobrze dopasowany!

Buty wspinaczkowe – temat rzeka, wart osobnego omówienia. Osobie początkującej wystarczą podstawowe modele butów wspinaczkowych, które będą dobrze dopasowane do stopy. Co to oznacza? Po ubraniu i zapięciu lub zawiązaniu buta na gołej stopie, jakiekolwiek luzy są nieakceptowalne! But wspinaczkowy ma do stopy pasować jak skarpetka. Przy pierwszej przymiarce warto wziąć buty trochę za ciasne, bo z czasem dopasują się do stopy.

Najlepiej udać się do lokalnego sklepu wspinaczkowego i zadanie dopasowania butów powierzyć wykwalifikowanej obsłudze.

Przyrząd z karabinkiem – zależy od tego, na jakich drogach wspinaczkowych będziesz się wspinał. Jeśli zamierzasz się wspinać tylko w skałkach, to najzwyklejszy kubek z karabinkiem zakręcanym będzie optymalnym rozwiązaniem. Rozwinięcie tematu w następnych rozdziałach.

Podstawowy sprzęt na jednowyciągowe drogi ubezpieczone, potocznie zwane sportowymi

Co wchodzi w zakres sprzętu osobistego już wiesz, ale co jest potrzebne do wspinania w skałkach, czyli na jednowyciągowych drogach ubezpieczonych?

Lina – w polskich skałkach wystarczy 60-metrowa, pojedyncza lina w pełnej impregnacji. Więcej: dobór lin wspinaczkowych

Ekspresy – w polskich skałkach 10-12 ekspresów jest wystarczającą liczbą. Najlepiej złożyć sobie zestaw z np. 6-ciu ekspresów na taśmie 10cm, 2-4 na taśmie średniej długości i 2 dłuższych. Jeżeli planujesz wyjazd zagraniczny, warto zerknąć do przewodnika, bo w niektórych rejonach może się okazać, że 20 ekspresów jest niewystarczającą liczbą.

Karabinki zakręcane – zawsze warto mieć ze sobą 2-3 sztuki, m.in. do przewiązania się przez stanowisko lub zawieszenia wędki

Karabinki niezakręcane – jak powyżej, zawsze warto mieć ze sobą 2-3 sztuki. Służą zarówno do transportu rzeczy, montowania stanowisk do wędki, jak i montowania dłuższych ekspresów.

Taśmy – najlepiej  po dwie taśmy 60cm i 120cm.

Podstawowy sprzęt na drogi nieubezpieczone, czyli na własnej asekuracji lub tradycyjne

Co potrzebujesz na wspinanie po drogach wymagających zakładania własnej asekuracji? Temat jest trudny, więc zapraszam na kurs, ale postaram się omówić najpopularniejszy sprzęt.

Lina pojedyncza czy podwójna? – dobre pytanie. Przy sporadycznym wspinaniu na własnej w bezpiecznych warunkach w skałach lina pojedyncza będzie wystarczająca, przy poważniejszych drogach i/lub wspinaniu górskim sugeruję linę podwójną. Więcej: patrz dobór lin.

Kości klinowe rocks – podstawowe kostki klinowe do granitu, dolomitu, wapienia. Must have!

Kości mechaniczne – również podstawowy sprzęt do asekuracji w większości rodzajów skały. Wyjazd w Tatry, Alpy Wapienne, granitowe rejony Alp lub Dolomity? Set dwuosiowych mechaników do rozmiaru 3 włącznie jest niezbędny. Na naszej rodzimej Jurze radzę uważać.

Tricamy – jedziesz w Alpy Wapienne, Dolomity lub na naszą swojską Jurę? Weź zestaw, a nie pożałujesz. Prawdziwe Wunderwaffe! Jeżeli jedziesz na wspinanie w granicie to olej.

Heksy – nie byłem, nie jestem i nigdy nie zostanę fanem. W moim odczuciu świetny sprzęt, ale jeżeli zamierzasz udawać krowę lub kozę na pastwisku.

Jebadełko – nie trzeba tłumaczyć 🙂

Podstawowy sprzęt na drogi wielowyciągowe

Lina pojedyncza czy podwójna? – dobre pytanie. Jeżeli masz upatrzoną konkretną drogę lub rejon, w którym zamierzasz się wspinać, to zerknij do przewodnika. Jeżeli na drodze występują zjazdy dłuższe niż 30, jest to wspinanie wielowyciągowe na własnej asekuracji, górskie lub występuje kruszyzna to sugeruję użycie liny podwójnej.

Sprzęt osobisty: czyli kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 2 repsznury do wiązania węzłów Prusika, 2-3 karabinki niezakręcane, 2-3 karabinki zakręcane, 2-3 taśmy (minimum to 1x 60m i 1x120cm), odpowiedni przyrząd z karabinkiem (dający możliwość asekuracji z górnego stanowiska, np. Reverso, ATC Guide, Piu, etc.)

Powyższy zestaw musi mieć każdy w zespole. Do wspinania na wielowyciągowych drogach nieubezpieczonych, górskich i tym podobnych trzeba go oczywiście rozszerzyć.

Sprzęt do prowadzenia: zestaw ekspresów i jeśli trzeba do sprzęt do asekuracji.