Wybór odpowiedniego kasku do wspinaczki górskiej
Wybór odpowiedniego kasku wspinaczkowego nierzadko jest koniecznością, przed którą staje wielu entuzjastów wspinania. To ważny element górskich wspinaczek, wspinania w skałach lub prac na wysokościach. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed spadającymi z góry kamieniami i przedmiotami, mogącymi powodować duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Należy zakładać go za każdym razem, gdy istnieje ryzyko urazu głowy.
Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup kasku wspinaczkowego?
Decydując się na zakup kasku, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Kaski wspinaczkowe powinny przede wszystkim odpowiadać normom dotyczącym wspinaczki, a także posiadać odpowiednie certyfikaty, które je potwierdzają ( EN 12492 lub UIAA).
Na pierwszym miejscu stawiamy wygodę użytkowania i dopasowanie do naszej głowy. W przypadku kasków wspinaczkowych, ważna jest ich wentylacja. Im większe są otwory wentylacyjne kasku, tym lepszy jest przepływ powietrza, co ma niebagatelne znaczenie przy aktywnościach w lecie. Im mniejsze otwory, tym wentylacja jest gorsza, ale w przypadku wspinania zimowego będzie to zaletą. Pamiętajcie również, że ciemne kolory nagrzewają się mocniej i szybciej, co w upalne dni będzie miało znaczenie.
Sposób zapięcia kasku dobieramy odpowiednio do indywidualnych potrzeb i preferencji. Regulacja kasku powinna pozwalać na komfortowe dopasowanie do naszej głowy – dopasowanie kasku w obwodzie powinno być takie, że kask niezapięty pod szyją nie powinien nam spadać z głowy przy patrzeniu w dół i w górę.
Rodzaje kasków wspinaczkowych
W zależności od konstrukcji, można wyróżnić dwa rodzaje kasków wspinaczkowych. Są to :
- Kaski piankowe – charakteryzują się przede wszystkim lekkością i wynikającym z niej komfortem użytkowania. Konstrukcja tego kasku jest prosta – głównym tworzywem jest pianka EPS, która w momencie uderzenia pochłania energię poprzez odkształcenie się. Drugie uderzenie w to samo miejsce nie będzie już tak dobrze amortyzowane, więc żywotność tej konstrukcji jest mniejsza niż kasków klasycznych. Tam, gdzie liczy się waga, jest to najlepsze rozwiązanie.
- Kaski klasyczne – cechują się dużą wytrzymałością i trwałością na długie lata. Konstrukcja również posiada w sobie piankę EPS, która pochłania część energii uderzenia. Pianka EPS jest jednak ukryta pod warstwą twardej powłoki ABS, której zadaniem jest chronienie pianki przed uderzeniem. To rozwiązanie znacznie wydłuża żywotność kasku, ale za cenę wagi.
Jak odpowiednio dopasować rozmiar kasku wspinaczkowego?
Przygotowując się do zakupu kasku wspinaczkowego, ważne jest dobranie odpowiedniego modelu oraz rozmiaru. Powinien być w jak największym stopniu dopasowany do głowy, by zapewniać jak najlepszą ochronę i komfort.
Skąd wiemy, że wybrany kask jest dobrze dopasowany? Tak jak pisałem we wstępie – kask ubieramy na głowę, regulujemy w obwodzie, ale nie zapinamy pod szyją. Kask na tym etapie nie powinien nam spadać z głowy w momencie patrzenia w górę oraz w dół. Nie powinien również uwierać ani cisnąć w żadnym miejscu. Po dopasowaniu obwodu regulujemy pasek pod brodą – wyregulowany nie powinien nas dusić w momencie patrzenia w dół, a paski systemu nośnego nie powinny drażnić płatków uszu, tylko układać się z boku.
Przeczytaj również poradniki:
-
- jak dobrać buty do klasycznej wspinaczki
- jak dobrać buty do wspinaczki zimowej?
- jaki kask wspinaczkowy wybrać
- jak się ubrać na wspinanie zimowe
- jak wybrać czekan techniczny
- jaki sprzęt do wspinania na własnej asekuracji?
- jak zacząć się wspinać?
- jakie raki do wspinaczki, jakie raki w góry?
- 10 porad dla wspinaczy lodowych
- porady dla początkujących
- czym owijać dziaby?
- dobór liny wspinaczkowej