Jak się ubrać na wspinanie zimowe?

Kolejna część poradnika będzie traktowała o tym, jak należy się ubrać na wspinanie zimowe. Ważna sprawa – na podejście i na wspinanie ubieram się trochę inaczej.

Głowa:

  • na podejście buff
  • na wspinanie czapka z poliamidu, na zimne dni akryl z wełną 50/50

Górna część ciała:

  • na podejście koszulka termoaktywna i do tego softshell, jak jest zimno to dokładam cienkiego stretcha
  • po długim podejściu koszulkę termo zastępuje koszulka z wełny merino, stretch i softshell/hardshell. Jak jest bardzo zimno, dokładam sweter puchowy lub kamizelkę puchową. Generalnie bardziej lubię się wspinać w softshellu, bo mniej krępuje ruchy i jest bardziej komfortowy (w szczególności na trudnych drogach mikstowych), ale jak pada lub wspinam się w lodzie przy małym mrozie, to hardshell (najlepiej taki, który jest elastyczny) jest koniecznością.

Buty górskie zimowe

Spodnie

tu sprawa jest prosta. Pierwsza warstwa to wełna merino – jak jest zimno to dokładam stretch, a na wierzch spodnie softshell lub hardshell, ale koniecznie rozciągliwy. Jeśli tylko na podejściu nie ma brodzenia po kolana w śniegu, a w trakcie wspinania nie leje się po was woda, to sugeruję membranowy softshell. Ale jeśli na podejściu macie torowanie i/lub wspinacie się w lodzie przy małym mrozie – hardshell jest niezbędny.

Skarpetki

trudniejszy temat. Przede wszystkim po długich podejściach zmieniam skarpetki na suche, przy krótkich podejściach nie ma takiej konieczności. Na wspinanie biorę skarpetki z wełny merino, a na dłuższe podejścia – syntetyczne.

Rękawiczki

kolejny dość trudny temat. Sporo zależy od temperatury oraz od tego, czy wspinamy się w warunkach suchych, czy też będzie się lało. Standardowy zestaw wygląda tak – BD Enforcer na łatwe, zaśnieżone wyciągi i/lub stanowisko, do wspinania po trudniejszych wyciągach BD Terminator, a na bardzo trudne wyciągi mam nieocieplane rękawiczki Sticky Gloves Edelrida. Jeżeli jest mokro, biorę drugą parę nieocieplanych rękawiczek, a jak jest zimno – zabieram na stanowiska łapawice.

Gamechanger? Staraj się nie zapocić na podejściu. Jeżeli zaczynasz pierwszy wyciąg cały mokry, to masz gwarancję dygotów. Koszulka i skarpety na przebranie ważą niewiele, a zapewniają wielki komfort.

Marzysz o zimowej wspinaczce? Zapisz się na mój zimowy kurs wspinaczkowy.