Kolejna część poradnika będzie traktowała o tym, jak należy się ubrać na wspinanie zimowe. Ważna sprawa – na podejście i na wspinanie ubieram się trochę inaczej.
Głowa:
- na podejście buff
- na wspinanie czapka z poliamidu, na zimne dni akryl z wełną 50/50
Górna część ciała:
- na podejście koszulka termoaktywna i do tego softshell, jak jest zimno to dokładam cienkiego stretcha
- po długim podejściu koszulkę termo zastępuje koszulka z wełny merino, stretch i softshell/hardshell. Jak jest bardzo zimno, dokładam sweter puchowy lub kamizelkę puchową. Generalnie bardziej lubię się wspinać w softshellu, bo mniej krępuje ruchy i jest bardziej komfortowy (w szczególności na trudnych drogach mikstowych), ale jak pada lub wspinam się w lodzie przy małym mrozie, to hardshell (najlepiej taki, który jest elastyczny) jest koniecznością.
Spodnie
tu sprawa jest prosta. Pierwsza warstwa to wełna merino – jak jest zimno to dokładam stretch, a na wierzch spodnie softshell lub hardshell, ale koniecznie rozciągliwy. Jeśli tylko na podejściu nie ma brodzenia po kolana w śniegu, a w trakcie wspinania nie leje się po was woda, to sugeruję membranowy softshell. Ale jeśli na podejściu macie torowanie i/lub wspinacie się w lodzie przy małym mrozie – hardshell jest niezbędny.
Skarpetki
trudniejszy temat. Przede wszystkim po długich podejściach zmieniam skarpetki na suche, przy krótkich podejściach nie ma takiej konieczności. Na wspinanie biorę skarpetki z wełny merino, a na dłuższe podejścia – syntetyczne.
Rękawiczki
kolejny dość trudny temat. Sporo zależy od temperatury oraz od tego, czy wspinamy się w warunkach suchych, czy też będzie się lało. Standardowy zestaw wygląda tak – BD Enforcer na łatwe, zaśnieżone wyciągi i/lub stanowisko, do wspinania po trudniejszych wyciągach BD Terminator, a na bardzo trudne wyciągi mam nieocieplane rękawiczki Sticky Gloves Edelrida. Jeżeli jest mokro, biorę drugą parę nieocieplanych rękawiczek, a jak jest zimno – zabieram na stanowiska łapawice.
Gamechanger? Staraj się nie zapocić na podejściu. Jeżeli zaczynasz pierwszy wyciąg cały mokry, to masz gwarancję dygotów. Koszulka i skarpety na przebranie ważą niewiele, a zapewniają wielki komfort.
Marzysz o zimowej wspinaczce? Zapisz się na mój zimowy kurs wspinaczkowy.
Przeczytaj również poradniki:
-
- jak dobrać buty do klasycznej wspinaczki
- jak dobrać buty do wspinaczki zimowej?
- jaki kask wspinaczkowy wybrać
- jak się ubrać na wspinanie zimowe
- jak wybrać czekan techniczny
- jaki sprzęt do wspinania na własnej asekuracji?
- jak zacząć się wspinać?
- jakie raki do wspinaczki, jakie raki w góry?
- 10 porad dla wspinaczy lodowych
- porady dla początkujących
- czym owijać dziaby?
- dobór liny wspinaczkowej