Dobór liny wspinaczkowej

To jak to jest z tymi linami? Do asekuracji w trakcie wspinania używamy lin dynamicznych, czyli takich, które w trakcie odpadnięcia pochłaniają część energii. Liny dynamiczne mogą występować w dwóch systemach – pojedynczym i podwójnym. Lina pojedyncza jest bardziej komfortowa w prowadzeniu, ale przy zjazdach musimy ją złożyć na pół (na 60 metrowej linie zjedziemy maksymalnie 30m). Przy prowadzeniu w skomplikowanym terenie trzeba mocno przedłużać przeloty, żeby nie przesztywnić układu.

Lina wspinaczkowa – jak wybrać

Lina podwójna wymaga większej uwagi w trakcie prowadzenia, ale możemy zjeżdżać na jej pełną długość (na 60 metrowej linie podwójnej możemy zjechać 60m), liny w systemie połówkowym możemy prowadzić dwutorowo, co znacznie ogranicza możliwość przesztywnienia układu asekuracyjnego. Warto zwrócić uwagę, że liny połówkowe z reguły przekazują do układu asekuracyjnego mniejszą energię w momencie odpadnięcia (de facto pochłaniają więcej energii), co przy wątpliwej jakości punktów asekuracyjnych będzie miało niebagatelne znaczenie.

Liny pojedyncze

Liny pojedyncze – do codziennego użytku polecam liny o średnicy około 9,5-9,8mm i najlepiej z pełną impregnacją, która zasadniczo wydłuża żywotność liny. W Polsce drogi wspinaczkowe rzadko kiedy przekraczają 30m, więc lina o długości 60m z powodzeniem wystarczy.

Jeżeli zależy ci na wadze, małym ,tarciu na punktach asekuracyjnych, bo masz w planach wyjazd na 40-to metrowe drogi w Hiszpanii to sugeruję odpowiednio dłuższą linę o średnicy 8,9-9,4mm.

Liny podwójne

Liny podwójne – dzielimy je na bliźniacze i połówkowe. Różnica między nimi jest taka, że lin bliźniaczych nie wolno rozdzielać, tj. prowadzić dwutorowo, a liny połówkowe jak najbardziej możemy. Przy kupowaniu liny warto zwrócić uwagę na to, żeby miała podwójny atest.

Jaka długość? Sugeruję 2×60 metrów w pełnej impregnacji, która wydłuża żywotność liny. Jakie średnice lin do jakiego terenu? Jeżeli planujesz wspinanie stricte skalne lub zimą w górach to bierz linę z przedziału 8-8,5mm. Grubszy oplot zapewni większą żywotność liny przy cioraniu po skale. Jeżeli potrzebujesz linę do wspinania lodowego to bierz liny z przedziału 7-8mm – wyciągi w lodzie potrafią być bardzo długie, więc waga i średnica mają znaczenie.

Przy wspinaniu lodowym lina jest rzadko kiedy narażona na kontakt ze skałą, więc żywotność cienkich lin powinna być zadowalająca. Pamiętajcie, że o liny warto dbać! Stosujcie płachty na liny i raz na jakiś czas pasuje linę wyprać. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do prania lin wraz z załączona instrukcją.


Przeczytaj również poradniki: